תיעוד: מכליות איראניות בדרך לוונצואלה

חמש מכליות, ללא ליווי. // צילום ופיענוח: ImageSat International (ISI)

ללא ליווי. המכלית "פורסט" // צילום: ImageSat International (ISI)

לווייני החברה חשפו חמש מכליות נפט איראניות שמפליגות בדרכן לוונצואלה, כאשר הראשונה ביניהן, המכלית "פורטון" צפויה להגיע כבר מחר לחופי ונצואלה, ולאחריה המכליות "פורסט" ופטוניה". יש לציין כי למרות האיומים האמריקניים לעצור מכליות מפרות סנקציות, ולמרות הצהרות ונצואלה לספק אבטחה למכליות האיראניות בדרך אליה, הספינות שצולמו היו ללא ליווי של הציים האיראני או הוונצואלייני, כך לפחות על פי התמונות.

רק אתמול, כאמור, הודיע שר ההגנה של ונצואלה כי כלי שיט איראניים "יתקבלו בברכה לשטח המסחרי הטריטוריאלי שלנו", בהתרסה מול ארצות הברית המטילה סנקציות כבדות על רוכשי נפט מאיראן.  גורמים בארצות הברית כבר הודיעו כי הם שוקלים צעדים לעצור את המשלוחים לוונצואלה.

משרד החוץ האיראני הגדיר כ”לא חוקיים” את איומי ארצות הברית לעצור מכליות נפט איראניות בדרכן לוונצואלה ואיים כי איראן תגיב לפעולה כזאת. לדבריו, מסחר חופשי בין מדינות עצמאיות הינו חוקי ומה שלא חוקי הוא התערבות ביחסים כאלה וארצות הברית נצבת בחזית של מאמצים לא חוקיים אלה. לדבריו, “ארצות הברית תחת נשיאותו של הנשיא טראמפ מעודדת אנרכיזם בינלאומי והדבר צריך להדליק נורה אדומה לכל העולם להגן על המולטילטרליזם תחת אמנת האו”ם. אנו מקווים כי ארצות הברית לא תנקוט בצעד טיפשי, אחרת איראן תגיב בעוצמה”. קודם לכן שגר שר החוץ האיראני, ט’ריף אגרת למזכ”ל האו”ם, בה הזהיר מפני פעילות הצי האמריקני נגד מכליות איראניות בים הקריבי המעבירות דלק לוונצואלה.

סוכנות הידיעות “נור”, המזוהה עם משמרות המהפכה הזהירה מפני “מעשים פיראטיים”, דיווחה על שיגור משחתות אמריקניות ומטוסי Boeing P-8 Poseidon ללוחמה ימית לאזור הקריביים והבהירה, כי פעילות נגד איראן “לא תיוותר ללא מענה”. עוד נכתב “האם טראמפ מהמר שוב באמצעות יצירת חוסר ביטחון בנתיבי השיט הבינלאומיים”*