שוק מחנה יהודה: עכשיו במשלוחים

המלחמה של השווקים: לאחר שחלק ניכר מהעסקים בשוק מחנה יהודה בירושלים נסגרו ביום ראשון במסגרת המאבק המתמשך בהתפשטות נגיף הקורונה, ייערכו העסקים בשוק הירושלמי ובכללם דוכני פירות וירקות משלוחים ברחבי ירושלים והסביבה.

בשוק מחנה יהודה מסתגלים למציאות החדשה // צילום: יוני ריקנר

יו"ר ועד סוחרי שוק מחנה יהודה, טלי פרידמן, הפועלת למען פתיחת השוק, עדכנה היום (שלישי) את סוחרי שוק מחנה יהודה בבשורת המשלוחים, שדי חדשה לשוק.

"ראש העיר משה ליאון ואני הצלחנו להגיע להסכמות ראשוניות עם הגורמים השונים ולפיהן תתאפשר פתיחת העסקים בשוק באופן מיידי, לטובת הפעלת משלוחים בלבד. ההחלטה תקפה לגבי כל בתי העסק בענף המזון בשוק מחנה יהודה ושוב אני מדגישה למשלוחים בלבד", אמרה.

פרידמן הוסיפה כי היא ממשיכה לנהל שיחות ולהאבק למען פתיחת השוק באופן מלא. "בהמשך היום ראש העיר ואני נקיים שיחות נוספות עם כל גורם רלוונטי שביכולתו לסייע בפתיחת השוק באופן מלא. עד אז צאו לעבוד חברים ותרימו את הראש, גם אם זה במתכונת חלקית ביותר בשלב זה, אתם הפנים והלב של השוק ואתם הצבע הססגוני של הבית של כולנו".

מחנה יהודה בצל הקורונה // צילום: אורן בן חקון

במקביל, בהתאם להנחיות החדשות המשטרה סגרה את שוק תלפיות בשכונת הדר בחיפה ואסרה על הסוחרים לפתוח את הדוכנים. שוק תלפיות הוותיק החל לפעול בשכונת הדר בחיפה בשנת 1940 ולא נסגר גם בעיתות חרום ומלחמה. השוק מאכלס מאות דוכני ממכר ואליו מגיעים מידי יום אלפי קונים, מרביתם קשישים וכן אוכלוסיות נזקקות, עולים חדשים וותיקים המתגוררים ברחובות ובשכונות הסמוכות אליו. 

בקרב הסוחרים בשוק התעוררה תרעומת על ההנחיה שכן לטענתם מרכולים וסופרמרקטים הנמצאים בתוך מבנים סגורים ממשיכים לעבוד כרגיל וציבור הקונים המגיע אליהם מסתכן הרבה יותר בהידבקות בנגיף; "נכבד את הנחיות משרד הבריאות כי אנחנו אנשים שומרי חוק ויש לנו אחריות כלפי הלקוחות שלנו".

"לצערי לנו אין לובי והשפעה על הפוליטיקאים כמו הטייקונים בעלי רשתות המזון הגדולות ובזמן שהם מרוויחים כסף מהעלאת מחירים בזמן חרום, אנחנו ניאלץ לזרוק טונות של סחורה טריה לפח ולספוג הפסדים של מאות אלפי שקלים מבלי שהממשלה תפצה אותנו", אמרו הסוחרים בשוק והוסיפו: "אנחנו מקווים שהציבור יבוא חשבון עם רשתות המזון שניצלו את המצב הקשה וההסתערות על הסופרמרקטים והעלו מחירים בעשרות אחוזים בעוד אנחנו נעמוד בסכנת קריסה משום האפלייה הזו".  

שוק תלפיות // צילום: הרצי שפירא

ראש עיריית חיפה, ד"ר עינת קליש רותם, התייחסה להחלטה שקיבלה הממשלה לסגור את השווקים ברחבי הארץ, ובכללם את שוק תלפיות בשכונת הדר והתייצבה לצידם של הסוחרים. קליש אמרה לישראל היום: "משרדי הממשלה חייבים לתת יחס שווה בין הסוחרים של רשתות מזון גדולות לסוחרים של השווקים המסורתיים, הכל בכפוף לדרישות משרד הבריאות. לא ייתכן שהממשלה תגן על בעלי רשתות המזון החזקים בזמן שפרנסת הסוחרים בשווקים נפגעת".

ראש העיר שוחחה עם מפקד משטרת חיפה, נצ"מ אמיר גולדשטיין, וביקשה ממנו לבחון כיצד ניתן לתת מענה לפרנסת סוחרי השוק ולאנשים הרבים שמתגוררים בסמוך אליו ונעזרים בשירותיו. לדבריה, ניתן למצוא פתרון שיאפשר לסוחרים בשוק לעבוד, לתושבי העיר לרכוש בו מוצרי מזון והכל בהתאם להנחיות משרד הבריאות. עוד הוסיפה: "לא ייתכן שהממשלה תגן על בעלי רשתות המזון החזקים בזמן שפרנסת הסוחרים בשווקים נפגעת".