פסק הלכה: מותר להשתמש בכלים – ללא טבילה

משבר הקורונה מזמן לא רק אתגרים בריאותיים וכלכליים, אלא גם הלכתיים עמם נאלצים להתמודד רבנים וארגונים רבים הנדרשים למצוא פתרונות יצירתיים שיעמדו בגבולות ההלכה. דוגמא לכך ניתן לראות בהוראה חדשה, שהוציא הבוקר (חמישי) מכון צומת, המבטלת את הצורך בטבילת כלים.

במכון, המתמחה במתן פתרונות בנושאי הלכה וטכנולוגיה, ציינו כי לאור החרפת המשבר ואיתו גם ההנחיות שאוסרות כמעט לחלוטין יציאה מן הבתים, ניתן לוותר על ההלכה שמורה על טבילת כלים חדשים שלא ייוצרו בישראל.

לפי ההחלטה, בדומה להליך מכירת החמץ לגוי שנהוג לעשות לפני פסח, ניתן למכור גם כלים חדשים ובכך לייתר את החובה ההלכתית לטבול אותם במקווה. "אם הכלי שייך לגוי, אני יכול להשתמש בו ללא טבילה", אומר ראש המכון, הרב מנחם פרל, שמוסיף, "נאפשר לאנשים שיהיו מעוניינים בכך, למנות אותנו כשליחם לנושא המכירה ובכל מספר ימים נמכור לנוכרי את כל הכלים שנרשמו אצלנו".

מלבד נושא טבילת הכלים, ולאור העובדה שהנחיות משרד הבריאות לא מאפשרות למשפחות המורחבות להתכנס יחד לליל הסדר, בצומת גם שוקדים על מציאת פתרון טכנולוגי שיאפשר לכל משפחה להעביר בשידור חי את ערב החג. אולם לדבריהם, הדבר כרוך בשורת בדיקות והגבלות קפדניות שטרם הושלמו.

רב נוסף שנדרש לסוגיה הלכתית שעלתה כתוצאה מהתפרצות העולמית של נגיף הקורונה, הוא ראש ישיבת אלון מורה, הרב אליקים לבנון, שנשאל לאחרונה באתר ישיבה בנוגע לשימוש באלכוג'ל בשבת. בתשובתו כתב כי "אם התכשיר נוזלי, נשפך כאשר הופכים את הכלי, או אם מניחים על משטח משופע, הוא יורד, נוזל, לתחתית המשטח, מותר למרוח את היד או חלק גוף אחר בשבת". עוד ציין כי אם התכשיר אינו נוזלי, "מותר לדללו ע"י מים וכד' בשבת, כדי שיהיה נוזלי, ואז מותר בשימוש".

מי שגם מצאו פתרונות שונים למציאות החדשה, הם רבני ארגון צהר. לפני כשבוע שיגר יו"ר הארגון, הרב דוד סתיו, מכתב ל'כאן' בבקשה שיקצו תדר רדיו שיפעל במתכונת "גל שקט" ויעדכן במקרה הצורך עדכונים שונים מטעם משרד הבריאות. תאגיד השידור הציבורי  נענה לבקשה.