נשיא קוסבו מואשם בפשעי מלחמה

משרד התביעה המיוחד בפרישטינה בירת קוסובו הודיע היום (רביעי) על הגשת כתב אישום נגד נשיא קוסובו, האשים תאצ'י, ותשעה אישים אחרים בפשעי מלחמה בהם הרג של אזרחים חפים מפשע. 

בשל התקרית , הנשיא הודיע כי הוא מבטל את ביקורו בוושינגטון על מנת להתמודד מול הטענות נגדו. תאצ'י אמור היה להיפגש עם הנשיא טראמפ ומקבילו הסרבי, אלכסנדר ווייצ'יץ' בבית הלבן. הנשיא החליט כי הפסגה תתקיים, אך בנוכחותו של ראש הממשלה עבדוללה הוטי. 

תאצ'י שימש כמפקד של "צבא שחרור קוסובו" במלחמתו בנוכחות הסרבית בחבל הארץ, לחימה שהותירה יותר מ-10,000 בני אדם מתים, רבים מהם אזרחים.  תאצ'י נאשם בהרג של למעלה מ-100 בנ יאדם ממוצה סרבי, צועני ואלבני. 

קורבנות סרבים של הלחימה בקוסובו // צילום: ויקיפדיה

קוסובו, שרוב אוכלוסייתה היא אלבנית אתנית, הכריזה עצמאות מסרביה בשנת 2008, מהלך בו סרביה מעולם לא הכירה והיא

עדיין טוענת לריבונות על חבל הארץ. תאצ'י עצמו מכחיש את ההאשמות וטען כי בית המשפט "מכתים" את זכרה של מלחמת השחרור מסרביה. 

"דמות מפוקפקת"

אור-אל ביילינסון, מומחה לבלקן והיסטוריון באוניברסיטת ייל מסביר בשיחה עם "ישראל היום" כי: "ת'אצ'י נולד למעשה בלבו של עמק הדרניצה, שהיה מוקד התנגדות גדול לשלטון הסרבי במשך שנים ארוכות. הרדיקליזציה הפוליטית שלו קרתה ככל הנראה בחוגים של גולים פוליטיים בשוויץ ותפקידו היה, כמעט תמיד, תפקיד מטה. כל זה הפך אותו לדמות מפוקפקת גם בהמשך, גם אם דיפלומטים מערביים חשבו שהוא יחסית אדם הגיוני ובר-שיח פוטנציאלי בתוך הצבא לשחרור קוסובו".

"דמות מפוקפקת, הנשיא טאצ'י // צילום: רויטרס

"כמי שהיה אחראי בין היתר על כספים וכלי נשק, נטען כי עד היום הוא משמר רשת רחבה של קשרים בעולם הפשיעה שבהם השתמש לכאורה החל מאמצע שנות התשעים לצורך רווח כלכלי. בהתאם, כל תקופת פעילותו הייתה בצל האשמות, בין אם על חברותו ברשתות פשיעה שסוחטות כספים מעסקים תמורת כופר — כביכול כדי לממן את המדינה החדשה — בין אם על ידי הכנסת כמויות אדירות של הרואין וקוקאין למערב אירופה בתקופת המאבק לעצמאות כדי לממן את תשתיות ההתנגדות ובין אם זה בפשיעה מאוחרת יותר שקשורה לסחר לכאורה באיברים של אסירים סרביים", מספר ביילינסון.

חיילי "צבא השחרור של קוסובו" מוסרים את נשקם לאמריקנים // צילום: ויקיפדיה

"ההאשמה, לכשעצמה, כמובן איננה אומרת יותר מאשר שנמצאו ראיות משכנעות שעוד יש לבחון בנוגע לאחריותם למותם של מעל 100 איש. אני מניח שאשמים שכאלה ניתן למצוא בכל מיני מקומות ביוגוסלביה לשעבר וקשה לדעת האם יהיו להן ההשלכות המיוחסות להן. מומחים מפזרים הערכות בין התפרצות מחדש של אלימות על רקע אתני לבין סיכול מהלכי ההתקרבות של ת'אצ'י אל האיחוד האירופי. בדומה לנשיא וצ'יץ' בסרביה, ת'אצ'י מנסה לאזן בין הצטרפות לנאטו"ו ולאיחוד האירופי לבין שאר החזיתות במדיניות החוץ, כמו ציר רוסיה-סרביה. הוויתורים שהם נדרשים לעשות, חלקם נתפסים כבלתי אפשרי כמו להגיע להסכם שטחים האחד עם השני בתמורה להתקדמות בהצטרפות לאיחוד, יוצרים שתי דמויות טראגיות עם קשרים בעבר לאזורים מפוקפקים, כמו כהונתו של וצ'יץ' כשר האינפורמציה/ההסברה של הרודן מילושבי" , מסביר ביילינסון.