מסתמן: בשל ביקורת בג"ץ – סבב מינוי השרים יתעכב

מסתמן כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יעכב את סבב מינוי השרים האחרון, שעליו הכריז רק בתחילת השבוע. זאת, לאחר שבדיון בעתירה נגד מינוי בנט לשר ביטחון – שנדחתה – כתב הרכב השופטים בראשות נשיאת העליון חיות כי "יש למנות חברי כנסת כשרים בממשלת מעבר רק כאשר הדבר דרוש לשם הבטחת תפקודה התקין של הממשלה". 

נשיאת ביהמ"ש העליון, השופטת אסתר חיות, והשופטים נועם סולברג וג'ורג' קרא, הוסיפו ומתחו ביקורת על הממשלה: "לא ניתן יהיה לקבל התנהלות לפיה ממשלת מעבר, שאינה נהנית מאמון הכנסת ולפיכך מחויבת באיפוק וריסון בהתנהלותה, תנצל את הסמכות הנתונה לה ותגדיל עד בלי די את מספרם של חברי הממשלה ללא אישור הכנסת", טען הרכב השופטים. 

נתניהו הודיע: "אבקש חסינות" // צילום: עמי שמיר

הביקורת של שופטי בג"ץ הועברה במהלך דיון בעתירה נגד מינויו של נפתלי בנט לשר הביטחון. למרות דברי השופטים, החליטו לבסוף לדחות את העתירה. בית המשפט קבע כי אף שעיתוי מינויו של חבר הכנסת בנט כשר הביטחון – בתקופה שלאחר הבחירות לכנסת ה-22 ובמהלך הניסיונות להרכיב ממשלה – מעורר קושי, אין מקום לבטל את המינוי, וזאת בשל משקלם המצטבר של מספר טעמים. בין הסיבות: העובדה שהמינוי נעשה בהסתמך על חוות דעת משפטית שהיועץ המשפטי לממשלה סמך עליה את ידו, ולפיה לא קיימת מניעה לבצע את המינוי.

ח"כ דוד ביטן. יתמנה לשר החקלאות? // צילום: אורן בן חקון

סיבה נוספת להשארת שופטי בג"ץ את מינוי בנט על כנו היתה שנותרו כחודשיים  עד הבחירות, ובשלב זה, כך קבע בית המשפט, החלפת שר במשרד הביטחון איננה רצויה, ובייחוד בהינתן העובדה שראש הממשלה אשר כיהן בתפקיד זה קודם לכן, התחייב בינתיים במסגרת הליך אחר בפני בית המשפט העליון כי יחדל לכהן בכל תפקידיו כשר עד לחודש ינואר 2020.  

בהתאם לכך, היועמ"ש מנדלבליט ביקש ממזכיר הממשלה שלא לקיים ביום ראשון הקרוב את ההצבעה על מינוי השרים, אולם לא מדובר בהחלטה סופית. האנשים בלשכת היועמ"ש יבדקו לעומק את ההשלכות של ההחלטה. עם זאת, ההערכה בסביבת נתניהו היא שהמינויים יבוצעו בסופו של דבר, אך בעיכוב של מספר ימים. 

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי. צפויה להתמנות לשרת התפוצות // צילום: גדעון מרקוביץ' 

בכיר בסביבת ראש הממשלה אמר: "בג"צ יצר מצב משפטי אבסורדי שבו מצד אחד הוא לא מאפשר לנתניהו להיות שר, בגלל כתב האישום, ומצד שני מערים קשיים על מינוי שרים אחרים. וכך יוצא בפועל שהתיקים חוזרים חזרה לנתניהו". "הגיע זמן שבג"ץ יחליט", הוסיף הגורם בסביבת נתניהו.  

ביום ראשון האחרון הודיע נתניהו מעל כוונתו למנות את ח"כ דוד ביטן לשר החקלאות, את סגנית השר ציפי חוטובלי לשרת התפוצות, את השרה יפעת שאשא-ביטון לשרת הרווחה וכן את סגן השר יצחק כהן לתפקיד שר השיכון, במקום שאשא-ביטון.  

כזכור, נתניהו נאלץ להתפטר מתפקידיו כשר בעקבות החלטת היועץ המשפטי הממשלה להגיש נגדו כתב אישום בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים. מינויו של דוד ביטן עורר סערה, שכן נגד ביטן מתנהלת חקירת משטרה בחשד לקבלת שוחד. אם יוחלט להגיש נגדו כתב אישום יאלץ ביטן להתפטר, ונתניהו יאלץ למנות שר אחר.