הבריטים נגד הקפריסאים: "בלעדינו הייתם רוכבים עוד על חמורים"

בעוד שבישראל קיבלו בסיפוק את החלטת ממשלת קפריסין לאפשר לתיירים ישראלים להיכנס לאי החל מ-9 ביוני (הטיסות מהארץ לא צפויות להתחדש לפני ה-15 ביוני), החלטת הקבינט הקפריסאי שלא לאפשר לבריטים לבקר באי מעוררת זעם בממלכה. בעיתונים בבריטניה הדגישו את העובדה שקפריסין הכניסה אותה ל"רשימה השחורה".

הקבינט הקפריסאי החליט ביום שישי האחרון כי תיירים מ-19 מדינות יוכלו להיכנס לאי – בשני שלבים. בשלב הראשון, תותר כניסתם של תיירים ממלטה, בולגריה, נורווגיה, אוסטריה, פינלנד, סלובניה הונגריה, דנמרק, גרמניה, ליטווניה וישראל. בשלב השני, יתאפשר גם לתיירים משווייץ, פולין, רומניה, קרואטיה, אסטוניה וצ'כיה להיכנס לתחומי המדינה. בריטניה ורוסיה, שהתיירות מהן עומדת על כ-75% מסך התיירים בקפריסין בשנים האחרונות, נותרו מחוץ לתמונה.

עוד בנושא:

מדי קיץ פוקדים מיליוני תיירים בריטים את קפריסין. הנהיגה בצד שמאל, האנגלית השגורה בפי רוב תושבי האי, ההיסטוריה המשותפת וכמובן – המחירים הזולים יחסית, הפכו את קפריסין ליעד מועדף עבור הבריטים. החלטת הממשלה הקפריסאית פורסמה בהבלטה בכל עיתוני הממלכה, והצבעוניים יותר שבהם, דוגמת ה"סאן", אף כתבו בכותרת כי "קפריסין הכניסה את בריטניה לרשימה השחורה".

"קפריסין הכניסה את בריטניה לרשימה השחורה" // צילום: איי.פי

במדיה החברתית סערו הרוחות עוד יותר. קפריסאים רבים אמרו כי יוכלו להסתדר גם ללא "בריטים שיכורים שמתגוללים ברחובות", דבר שעורר את זעמם של הגולשים הבריטים. "אל תשכחו שבלעדינו הייתם עדיין רוכבים על חמורים", כתב גולש בריטי לקפריסאים, כשרמז על הסמל הלאומי של האי. "עכשיו אני כבר לא בטוח שנחזור אי פעם".

ברחבי האי מודעים לכך שיהיה קשה למלא את המלונות, המסעדות והחופים ללא שתי המדינות שאחראיות על רוב התיירות הנכנסת במקום. בקפריסין מתכוונים לשווק הקיץ את האי בקבוצות היעד שהותרו לביקור – מזרח אירופה, גרמניה וישראל, ולהדגיש כי הוא מקום בטוח מקורונה. עד כה מספר המתים מקורונה באי עומד על 18 בני אדם.