דין צבאי

לצד מערכת המשפט המוכרת לנו בישראל מתקיימת אחת נוספת, השייכת לצה"ל. זו הינה מערכת המשפט הצבאית, שנועדה לאנשי כוחות צבא ההגנה לישראל. גם בתחום הפלילי קיימים בתי דין צבאיים, ומגוון של עורך דין צבאי המטפלים בעבירות פליליות שבוצעו על ידי חיילי קבע וחיילי חובה, כמו גם משרתי מילואים בעת מילוי תפקידם. כאשר חייל מואשם בפליליים בבית דין צבאי עליו להצטייד בעו"ד אשר ייצגו במשפט. בדיוק כנהוג בעולם האזרחי שמחוץ לצבא, גם הסנגוריה הצבאית מציעה לנאשם עורך דין צבאי מטעמה שייצג אותו ללא תשלום. אולם פעמים רבות מעדיפים הנאשמים לבחור בעצמם את מי שייצג אותם, כדי לזכות בייצוג משפטי טוב יותר.

לשם כך הם פונים לחפש ייצוג שכזה בעולם האזרחי, בדמות עורך דין פלילי מנוסה. אולם אין זה מספיק לפנות אל עורך דין פלילי טוב. שכן יש הבדלים בין מערכת המשפט האזרחית לצבאית, ועל אותו איש מקצוע להיות בקיא בהם ובהלכי הדין הצבאיים, וזאת על מנת לנצל ולרתום את ההבדלים לטובת הנאשם, כמו גם בשביל לתת לו את הייצוג הטוב ביותר בתנאי המערכת. לכן על אותו איש מקצוע להיות גם עורך דין צבאי פרט לעיסוקו האזרחי הרגיל (ישנו אישור מיוחד לשם עבודה כעורך דין צבאי).

חשוב לזכור שעל אף שמדובר במערכות נפרדות, אישום פלילי במערכת המשפט הצבאית אינו "נמחק" עם שחרורו של הנאשם מצה"ל. הוא ימשיך ויעלה בהמשך חייו כאישום פלילי מן המניין. זו סיבה נוספת מדוע חשוב להצטייד בעורך דין צבאי טוב ומהימן – כדי להגדיל את הסיכויים לזיכוי, או לפחות להקטין את חומרת העונש או חומר הגדרת העבירה בה מואשמים.

עורך דין צבאי לייצוג נאשמים בעברות סמים

תחום עבירות הסמים הוא אחד הנפוצים במערכת המשפט הצה"לית, שכן הצבא נוטה להחמיר בטיפול בעבירות כגון אלו – וזאת גם כאשר מדובר על סמים קלים ולא קשים, שבהם מערכת המשפט האזרחית לעתים נוטה להקל ראש. למעשה, ההבדל במידת ההחמרה היא לעתים משמעותית מאוד. לעתים מקרים קלים מאוד וחד פעמיים באופיים, שמחוץ לצה"ל היו נסגרים פעמים רבות בשל חוסר עניין לציבור, עלולים לתפוח לכדי עבירה פלילית של ממש בבית דין צבאי.

השוני הזה בין המערכות הוא מהותי ביותר, שכן הוא עשוי להשפיע על מידת העונש אותו יקבל הנאשם. לעתים, אם מדובר על חייל במילואים או על עבירה שלא בוצעה במסגרת צבאית, יכול עורך דין פלילי-צבאי מיומן לשכנע בית דין צבאי כי הזיקה לצבא במקרה זה מופחתת, וכך השופטים עלולים פחות להחמיר עם מרשו.

כדאי לפנות ל- עורך דין צבאי כבר בשלבים הראשוניים של הבעיה – החל מתחילת המעצר. ככל שתערבו עורך דין פלילי צבאי מוקדם יותר, כך תהיה לו השפעה רבה יותר לצמצום הנזק, כמו גם לעזרה במהלך החקירות שלפני הגשת כתב האישום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *